ביומימיקרי – מה האדריכלות יכולה ללמוד מהטבע?

משמעות המונח ביומימיקרי היא חיקוי החיים. "ביו" משמעותה חיים ו "מימיקירי" שמשמעותה חיקוי. ביומימיקרי היא דיסיפלינה רב-תחומית המקדמת חיקוי ולמידה מהטבע לפתרון בעיות בדרכים מקיימות.

 

מאז ומעולם האדם התבונן בטבע וקיבל ממנו השראה. למעשה הרעיון ללמוד מהטבע לצורך המצאה או פתרון בעיה אנושית היה קיים תמיד שכן נקודת המוצא היא שהטבע במהלך האבולוציה שלו פותח למעין מושלמות במשך מיליוני שנים, כך שכל ייצור בטבע מתאים לסביבתו באופן מושלם, לדוגמה מבנה הציפור לתעופה, מבנה הקקטוס לאזור גידולו וכדומה.

 

לדוגמה, האדריכל מיכאל פירס תכנן מבנה מסחרי בזימבבואה כאשר הוא שואב את השראתו מקנים של טרמיטים. הטרמיטים חיים בסוואנה ויכולים להתקיים בטווחים מצומצמים של טמפרטורה. בכדי לשמור על הטמפרטורה בזימבבואה בה הימים חמים והלילות קרים, חופרים הטרמיטים בבסיס הקן "תעלת אוורור" ומחילות המסוגלות להיפתח ולהיסגר בכדי לווסת את הטמפרטורה. הפרויקט של פירס הצליח להקטין את צריכת האנרגיה לחימום ומיזוג בכ-90% בהשוואה למבנים אחרים בגודל דומה.

 

 

Eastgate_Centre,_Harare,_Zimbabwe

איסטגייט סנטר, זימבבואה, אדריכל מיכאל פירס

 

shutterstock_65093626

קן טרמיטים באפריקה

 

בישראל, קיים ארגון הנקרא ארגון הביומימקרי הישראלי. הארגון מעודד קבלת השראה מן הטבע לפיתוח של פרויקטים ומציאת פתרונות מן הטבע לבעיות בהן אנו נתקלים. השפעתה של הטכנולוגיה על הסביבה והתאמתה לקריטריונים אקולוגיים כמתודה של מחקר ופיתוח של פתרונות טבעיים , מעודדת למעשה הסתכלות ולמידה מן הטבע וכמקור אינסופי לפתרונות מן הטבע לבעיות בתחום האדריכלות ובתחומים רבים. מדובר בפתרונות לאתגרים הנדסיים, רפואיים ואדריכליים וכמובן בתחומים רבים ואחרים. עידוד הביומימיקרי בישראל הוא חלק ממאמץ לחנך את ציבור האדריכלים הישראליים להשתמש בטבע כמקור ולייצר חברה שאיננה פוגעת בטבע, אלא, משתמשת בו באופן מוחכם.

מקור לכתבה: http://biomimicry.org.il/

ריצוף וחיפוי
שיש וחיפוי חיצוני
פרקטים
ברזים
כלים סניטריים
אביזרים ומוצרים נלווים
לקביעת פגישת ייעוץ חינם
close slider